Ptaszyniec kurzy | Ekes DDD Pest Control

Ptaszyniec kurzy

Ptaszyniec kurzy

Ptaszyniec kurzy to pasożyt doskonale znany hodowcom kur. Atakuje nocą, żywiąc się krwią ptaków. Rozwija się w bardzo szybkim tempie, kolonizując niemal cały kurnik. Jego likwidacja jest skomplikowana, z uwagi choćby na dużą odporność – potrafi przetrwać nawet 10 miesięcy bez pożywienia.

Zauważając ptaszyńca, nie wystarczy wykonać jedynie doraźnych zabiegów higienicznych. Niezbędne jest przeprowadzenie gruntownego oczyszczania pomieszczeń, zanim ponownie trafią do nich kury. Ptaszyniec jest częstym pasożytem, rozwijającym się przede wszystkim na fermach drobiu. Jego obecność to ogromne straty dla hodowcy, dlatego też tak istotne jest skuteczne wyeliminowanie go z pomieszczeń.

Skąd się bierze ptaszyniec kurzy?

Pasożyty kumulują się w szczelinach, uchyłkach, pod podłogami. Skąd się bierze ptaszyniec kurzy? Przebywając w towarzystwie żywicieli, czyli drobiu, pobiera krew kur. Następnie składa jaja właśnie we wszelkich szparach. Przy odpowiedniej dla niego temperaturze i wilgotności, larwy wylęgają się już po upływie kilku dni. Wzmożonym okresem rozwoju są miesiące letnie. Należy zachować szczególną uwagę w lipcu, sierpniu i wrześniu.

Czy ptaszyniec atakuje ludzi?

Roztocza żerują przede wszystkim na ptactwie, jednak hodowcy zwierząt również mają z nim kontakt. Czy ptaszyniec atakuje ludzi? Pasożyty oddziałują na skórę człowieka poprzez ukąszenia. Tym samym przenoszą do organizmu toksyczną ślinę, która może powodować stany zapalne. Towarzyszy im silne swędzenie. Do niebezpiecznych chorób potencjalnie wywoływanych przez przenoszone wirusy należy m.in. zapalenie mózgu.

Udostępnij: